Drukuj

Historia

Alina Klimczak-Wieczorek + .

Początki Pielgrzymki Zamojskiej sięgają roku 1982. Zamość znajdował się wówczas w diecezji lubelskiej, skąd wędrowała już od kilku lat pielgrzymka na Jasną Górę. Przedstawiciele Kurii Biskupiej zaproponowali, aby ziemia zamojska stała się kolebką nowej pielgrzymki do Częstochowy. Organizację jej powierzono ks. Czesławowi Galkowi, ówczesnemu wikariuszowi w zamojskiej kolegiacie. Był to szczególny okres, okres podejmowania działań zmierzających do ocalenia wiary.

Pierwsze pielgrzymki były bardzo liczne, gromadziły dzieci, młodzież i starszych. W latach dziewięćdziesiątych w Pielgrzymce Zamojskiej brali liczny udział mieszkańcy Ukrainy, również skauci francuscy i wielokrotnie, osoby pochodzące z Anglii, Francji, czy nawet Kanady. Był to czas wielkiego rozkwitu ruchu pielgrzymkowego.

W latach 1996 - 2000 organizatorem pielgrzymki był ks. Błażej Górski. Jedną z licznych pielgrzymek była pielgrzymka w 1999 roku. Był to rok spotkania z Ojcem Świętym w Zamościu 12 czerwca. Pielgrzymka Piesza była wtedy wielkim dziękczynieniem za Ojca Świętego i za spotkanie z nim.

Od 2001 roku pielgrzymce przewodniczył ks. kan. Tadeusz Bastrzyk, ojcem duchownym pielgrzymki był ks. Jacek Rak. W latach 2010 - 2012 pielgrzymką kierował ks. Marcin Zaburko, który ze względu na stan zdrowia został zwolniony z funkcji dyrektora. W 2013 r. Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę prowadził ks. Krzysztof Szynal. W latach 2014 – 2019 dyrektorem Pielgrzymki był ks. Michał Moń, a od 2020 roku ks. Marek Mazurek

Pielgrzymka Piesza na stałe jest wpisana w liturgiczny kalendarz diecezji. Jest to okazja do pogłębienia wiary w Jezusa Chrystusa i Jego matki. Jest jednocześnie manifestacją tej wiary, którą pielgrzymi dzielą się ze spotkanymi w drodze ludźmi. Duchowo wspiera pielgrzymów Ksiądz Biskup, każdorazowo żegnając pielgrzymkę w Zamościu i witając ją następnie w Częstochowie.

Tradycją na pielgrzymim szlaku stał się już apel w Staszowie, na półmetku trasy, organizowany wpierw w kościele pw. Św. Bartłomieja, następnie w kościele pw. Ducha Świętego a obecnie pw. Św. Barbary. To właśnie w tym miejscu, podczas apelu, pielgrzymi mają okazję spotkać się z bliskimi i rodzinami oraz wszystkimi przyjaciółmi pielgrzymki. Apel to nie tylko miejsce spotkań ale przede wszystkim czas wspólnej modlitwy i prezentacji grup.

Kontakt

Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę
Diecezja Zamojsko-Lubaczowska

Dyrektor pielgrzymki
ks. Marek Mazurek

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 

Fundusz pielgrzymkowy

Przeznaczony jest dla osób, które fizycznie nie mogą uczestniczyć w pielgrzymce a chcą uczestniczyć duchowo w pielgrzymowaniu.