Drukuj

"Każdy wschód słońca Ciebie zapowiada"

Ewa Madejek + .

Słowa piosenki Mietka Szcześniaka oddają klimat dzisiejszego dnia, który zaczął się bardzo wcześnie – grupa ziemi biłgorajskiej, czyli bł. Jerzy, wyruszyła z miejsca noclegowego o godz. 4:30, gdy pierwsze promienie słońca niemrawo przedzierały się przez zaspane jeszcze chmury. Towarzyszył im radosny śpiew ptaków budzących się o wschodzie słońca, a on zastał nas gdy już byliśmy w drodze na mszę św. Dziś poligon, przez niektórych pielgrzymów uważany za najtrudniejszy etap na pielgrzymce. Długi odcinek idzie się polami i lasami, to dość duży wysiłek fizyczny.

Zanim jednak weszliśmy w leśne knieje, które dla niejednego pielgrzyma mogą być dużym wyzwaniem, ale którego zupełnie nie należy się bać, zgromadziliśmy się w małym kościółku w Rudzie, by jak co dzień uczestniczyć we Mszy św. Dziś święto Przemienienia Pańskiego. Nie zabrakło więc słów Ewangelii mówiących o tym, co wydarzyło się na Górze Tabor. Zapewne w życiu niejednego pielgrzyma jest Góra Kalwaria, ale czy jest też w naszym życiu miejsce na Górę Tabor?

Od dziś tworzymy już jedną kolumną pielgrzymkową, a nie jak do tej pory trzy. W jedności sił, czyż nie tak? 

W miejscowości Krawce, po raz kolejny na tej pielgrzymce, zostaliśmy „rozpieszczeni” przez gościnnych mieszkańców pysznym, pokrzepiającym nasze fizyczne siły posiłkiem. Dziś był tylko las, las i las… Można było liczyć drzewa, słuchać śpiewu ptaków, wypatrywać leśnych zwierząt, uważając przy tym, by nie dostać jakimś zagubionym nabojem, wszak jesteśmy gośćmi na poligonie wojskowym.

Pod koniec dnia przypomniał sobie o nas deszcz – nie słyszeliśmy słów modlitwy "ześlij deszcz, ześlij deszcz", ale może byli tacy, którzy w cichej modlitwie mają dobre kontakty z Najwyższym. Jeśli chodzi o modę pielgrzymkową chroniącą przed deszczem dominowały peleryny przeciwdeszczowe, kolorowe płaszczyki foliowe, wojskowe pałatki, kurtki górsko – rowerowo – przeciwdeszczowe, tudzież z braku laku, worek foliowy lub reklamówka, co by chociaż głowę ochronić.

A po lesie echo się niesie…a po lesie przyszedł czas na tak oczekiwany przez wszystkich nocleg. Zmęczeni, ale szczęśliwi, dziękujemy za ten wyjątkowy dzień i po raz kolejny przed zaśnieciem śpiewamy: Maryjo, Królowo Polski…jestem…pamiętam…czuwam...

Kontakt

Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę
Diecezja Zamojsko-Lubaczowska

Dyrektor pielgrzymki
ks. Michał Moń
tel. 603385392, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 665 99 35 36, 692 64 20 55

Fundusz pielgrzymkowy

Przeznaczony jest dla osób, które fizycznie nie mogą uczestniczyć w pielgrzymce a chcą uczestniczyć duchowo w pielgrzymowaniu.