Drukuj

Królowa Polski

ks. Michał Moń + .

 

UROCZYSTOŚĆ NMP KRÓLOWEJ POLSKI

Uroczystość ku czci Matki Bożej Królowej Polski ustanowiona została na prośbę polskich biskupów po odzyskaniu niepodległości po I wojnie światowej. Oficjalnie święto to obchodzone jest natomiast od 1923 r.

Genezę tytułowania Matki Bożej Królową Polski przypomina przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ks. abp Stanisław Gądecki.

– To dopiero ten czas Zygmunta III Wazy i Jana Kazimierza, te dwie postaci zadecydowały, że tytuł Królowej Polski wszedł w powszechne używanie. On został wcześniej objawiony pewnemu włoskiemu Jezuicie z Neapolu, o. Juliuszowi Mancinelli. Miał on trzykrotnie objawienie Matki Bożej, która jawi się razem ze św. Stanisławem Kostką. Matka Boża określiła sama siebie Królową Polski i kazała zwracać się o pomoc do niej właśnie pod tym tytułem: Królowa Polski Wniebowzięta. Ta wiadomość doszła do króla, do jezuitów, potem nastąpiły ślubowania Jana Kazimierza we Lwowie – akcentuje ks. abp Stanisław Gądecki.

Tegoroczne uroczystości ku czci NMP Królowej Polski na Jasnej Górze wpisują się również w jubileusz 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej.

źródło: Radio Maryja

Kontakt

Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę
Diecezja Zamojsko-Lubaczowska

Dyrektor pielgrzymki
ks. Michał Moń
tel. 603385392, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 665 99 35 36, 692 64 20 55

Fundusz pielgrzymkowy

Przeznaczony jest dla osób, które fizycznie nie mogą uczestniczyć w pielgrzymce a chcą uczestniczyć duchowo w pielgrzymowaniu.